
Jellegzetes lábazati kályhacsempék készültek a Sárközben, Harta környékén és a Nyugat-Dunántúlon.
A Balatontól északra például négyzetes, a Nyugat-Dunántúlon téglalap alakú kályhacsempék voltak a divatosak. A csempék mintázata is jellegzetes volt, népszerűek voltak a madaras, virágos, pettyezett kályhacsempék.
Később a korongozás mellett megjelentek a formában készült kályhacsempék is, kezdetben fa formákat használtak majd az agyag és gipsz minták is megjelentek. A kályhacsempe készítés és a fazekasság csak a XX. században vált el egymástól.
Megjelentek a kályhás központok, amelyek elsősorban a jó alapanyagot biztosító agyagbányák köré csoportosultak. Nagy mennyiségű kályhacsempét gyártottak az alföldi és délalföldi műhelyek, megjelentek az első kályhacsempegyárak. Az első manufaktúrák közé tartozott a jól ismert pécsi Zsolnay-gyár, a Herendi és a Hollóházi gyár.
Szentesi Cserépkályha bemutatóterem |
A nagyobb sorozatú gyártás ma gépi préseléssel vagy öntéssel készül. A préseléssel készült kályhacsempe esetében az előkészített agyag alapú nyersanyagot présformába helyezik és összepréseléssel kialakítják a csempeformát. Az öntési eljárás esetében az alapanyagot vízben feloldják és gipszformák közé öntik, a gipsz kiszívja a masszából a vizet és már kész is a kályhacsempe.
A formából kivett kályhacsempét mindkét esetben szárítják, mázazzák és kiégetik.
Mivel a kályhacsempék megvásárlása teszi ki a cserépkályha értékének legnagyobb részét és tulajdonképpen ezeket látjuk a használat során, érdemes nagy gondot fordítani a kiválasztásukra. Ám nem csak a színre és a formára kell figyelnünk, ellenőrizni kell a csempék minőségét is. A méretében pontatlan, esetleg görbe csempéket faragni kell a cserépkályha építése során, ami megnövelheti a kályha elkészülésének hosszát. Ráadásul esztétikai problémákat is okozhatnak a pontatlan, színhibás kályhacsempék.